Vir 'n fabriek strek die koste van 'n kragonderbreking verder as die diesel wat daarna verbruik word. 'n Produksiemasjien wat stilhou, kan verlore uitset, onderbreekte lotte, handmatige herbeginne en vertraagde aflewerings beteken. Daksonkrag verminder netwerkverbruik bedags, maar 'n bestaande netwerkgekoppelde PV-stelsel hou produksie nie outomaties tydens 'n onderbreking aan die gang nie.
KRL Power se voorgestelde benadering is om batteryberging met die fabriek se bestaande sonkrag, netwerktoevoer en dieselkragopwekker te integreer. Berging ondersteun goedgekeurde laste tydens onderbrekings; die energiebestuurstelsel koördineer beskikbare krag; en die kragopwekker bly vir langer onderbrekings beskikbaar.
Hierdie artikel ondersoek drie voorlopige konfigurasies vir fabrieke in Bangladesj met lasvereistes van ongeveer 250 kW, 500 kW en 1 MW. Die doel is om die regte belegging vir die produksieproses te kies, eerder as om batterykapasiteit sonder 'n duidelike bedryfsplan aan te koop.
Gradeer die kragstelsel wat jy reeds besit op
Die verskafte projekbeskrywings beskryf fabrieke met 415 V, 50 Hz, bestaande PV, kragopwekkers en outomatiese omskakelaars. Die 250 kW-navraag sluit 350 kWp AC-gekoppelde sonkrag en ’n 750 kVA-kragopwekker in. Die beskrywing vir die groter las identifiseer ’n 1.2 MW-kragopwekker en alternatiewe lasgevalle van 500 kW of 1 MW.
Dit is afsonderlike dimensioneringsgevalle, nie een gekombineerde fabrieksinstallasie nie.
Verken KRL kommersiële en industriële energiestooroplossings as ’n integrasieroete. Die voorgestelde voordeel is om geskikte bestaande bates te behou terwyl beheerbare rugsteunenergie en ’n gekoördineerde bedryfstrategie bygevoeg word.
Drie konfigurasies, drie aankoopbesluite
| Fabrieksvereiste | Voorlopige toerustingopstelling | Battery-energie | Keuringsprioriteit |
|---|---|---|---|
| Ongeveer 250 kW, insluitend motors | Een 335 kW-hibriede omsetter met twee batteryklusters van ongeveer 241 kWh elk | Ongeveer 481–482 kWh, onderhewig aan die finale BOM | Bevestig batterykragvermoë en motoraansit |
| Ongeveer 500 kW | Een 500 kW / 1,028 kWh-houerstelsel | 1,028 kWh nominaal | Valideer noodsaaklike aanvraag en vereiste looptyd |
| Ongeveer 1 MW | Twee 500 kW / 1,028 kWh-stelsels | 2,056 kWh nominaal | Valideer parallelbeheer, skakeltuig en lasdeling |
Hierdie konfigurasies is op die verskafte projektoerustinglyste gebaseer. Dit is projekspesifieke opsies vir ’n voorstel van KRL Power, nie ’n bewering dat hul oorspronklike toerustingkodes standaardmodelle in KRL se katalogus is nie. Die finale kwotasie behoort die verskaffer, model, ingeslote komponente en waarborgverantwoordelikhede te identifiseer.
KRL se produkreeks vir energieberging in houers bied ’n verwante verkrygingsverwysing, maar die katalogusgraderings daarvan mag nie sonder goedkeuring die projekspesifieke 1,028 kWh-toerusting vervang nie.
Waarom die 250 kW-geval meer as ’n 335 kW-omsetter vereis
Die kleiner fabriek sluit lugversorging, motors en waterpompe in. Om ’n omsetter bo die aangeduide las te kies, is ’n sinvolle beginpunt, maar die batterykrag moet dit kan ondersteun.
Die batterylys spesifiseer ’n maksimum laai-/ontlaaitempo van 0.5C. As dit benaderd op 481–482 kWh toegepas word, impliseer dit ongeveer 240–241 kW nominale DC-krag voor omskakelingsverliese. Dit bewys nie 250 kW aaneenlopende AC-uitset uit slegs die battery nie.
Die finale ontwerp behoort dus bykomende batterykapasiteit, ’n geverifieerde hoërkragbattery-opsie, ’n kleiner groep beskermde laste of gekoördineerde kragopwekkerondersteuning te oorweeg. Sonkragondersteuning is nuttig wanneer dit beskikbaar is, maar behoort nie vir ’n waarborg van nagtelike rugsteun aanvaar te word nie.
Motoraansit moet ook afsonderlik nagegaan word. Die omsetterlys meld 1.5-voudige oorlading vir 200 millisekondes in VSG-modus; dit bewys nie dat elke motor kan aansit nie. Verkry motorgraderings, aansitmetodes en aanvaarbare spanningsdalings. Sagte aansitters, veranderlikefrekwensie-aandrywings en gefaseerde herbeginne kan die vereiste piek verminder.
Spesifiseer twee uur se rugsteun as gelewerde energie
Die groter konfigurasies het ongeveer twee uur se nominale energie relatief tot die gegradeerde krag. Werklike outonomie hang af van die aanvanklike SOC, bruikbare SOC-reeks, omskakelingsverliese, hulpverbruik en batterytoestand.
Neem ter illustrasie ’n bruikbare energievenster van 90% en ’n ontladingsomskakelingsdoeltreffendheid van 95% aan:
| Konfigurasie | Illustratiewe beskikbare AC-energie | Looptyd teen aangeduide volle las |
|---|---|---|
| 500 kW / 1,028 kWh | 1,028 × 0.90 × 0.95 = 879 kWh | Ongeveer 1.76 uur |
| 1 MW / 2,056 kWh | 2,056 × 0.90 × 0.95 = 1,758 kWh | Ongeveer 1.76 uur |
Hierdie berekeninge sluit hulpverbruik en veroudering uit en is nie prestasiewaarborge nie. ’n Las van 500 kW wat twee uur benodig, vereis 1,000 kWh wat aan die AC-las gelewer word. Onder dieselfde aannames is die nominale batteryvereiste ongeveer 1,170 kWh voor bykomende marges. Vir 1 MW is dit ongeveer 2,340 kWh.
Alternatiewelik kan 1,028 kWh onder daardie aannames ’n gemiddelde las van 400 kW vir ongeveer 2.20 uur ondersteun. Daarom kan meting van die beskermde las sowel betroubaarheid as begrotingsdoeltreffendheid verbeter. KRL se keuringsgids vir kommersiële energieberging bied ’n breër raamwerk om krag-, energie- en integrasievereistes te vergelyk.
Hou bestaande AC-gekoppelde sonkrag met die nuwe stelsel aan die werk
Die navrae identifiseer bestaande AC-gekoppelde PV. Die basisvoorstel behoort geskikte sonkragomsetters te behou en dit met die battery-PCS en terreinbeheer te koördineer.
Tydens ’n netwerkonderbreking moet die PCS ’n stabiele eiland vorm voordat versoenbare PV kan deelneem. Die PV-omsetter se versoenbaarheid met eilandbedryf, heraansluitingstyd en koppelvlak vir uitsetbeperking moet geverifieer word. Batteryberging alleen maak nie elke netwerkgekoppelde omsetter geskik vir ’n eilandmikronetwerk nie.
Opsionele geïntegreerde DC MPPT is ’n afsonderlike ontwerpkeuse vir versoenbare nuwe PV-stringe. Dit behoort nie met die bestaande AC-gekoppelde skikking verwar te word of as standaardtoerusting beskryf te word wanneer die finale BOM dit as opsioneel lys nie.
Vir die 350 kWp-installasie dui die projekbeskrywing se 3.7 ekwivalente opwekkingsure op ongeveer 1,295 kWh per dag indien daardie syfer die gelewerde daaglikse opbrengs voorstel. As dit ’n instralingsaanname is, moet stelselverliese steeds toegepas word. In albei gevalle kom die fabriek se dagverbruik eerste: totale PV-opwekking is nie dieselfde as energie wat beskikbaar is om die battery te herlaai nie.
EMS-bedryf: van normale produksie tot langdurige onderbrekings
Die bedryfsdokument beskryf sonkragvoorrang, bergingsondersteuning, netwerkondersteuning en dieselnoodrugsteun. Vir ’n fabriek wat op rugsteun fokus, behoort dié prioriteit met ’n beskermde reserwe toegepas te word eerder as met onbeperkte batteryontlading.
| Bedryfsvoorwaarde | Voorgestelde beheerdoelwit |
|---|---|
| Netwerk normaal | Gebruik sonkrag, bestuur batterylaai en handhaaf die ooreengekome onderbrekingsreserwe |
| Netwerk abnormaal | Isoleer die netwerk en ondersteun die goedgekeurde noodsaaklike-lasbus |
| Langdurige onderbreking | Stuur versoenbare PV en berging aan terwyl energie- en kragreserwes gemonitor word |
| Reserwe nader minimum | Begin die kragopwekker vroeg genoeg om ’n gevalideerde oorskakeling te voltooi |
| Netwerk herstel | Verifieer stabiele netwerktoestande, voltooi die goedgekeurde omskakelingsvolgorde en herlaai die reserwe |
Die kragopwekker se aansitdrempel behoort normaalweg bo die battery se harde ontladingsgrens te lê. Om te wag totdat ontlading stop, kan die las tydens die kragopwekker se aansit en aansluiting sonder ondersteuning laat.
Kragopwekkerintegrasie vereis ook ’n uitdruklike ooreenkoms. Die verskafte bedryfsbeskrywing sluit sowel handmatige sluiting van die stroombreker as outomatiese inskakeling in. ’n Ten volle outomatiese oplossing vereis dus bevestigde ATS- of sinchronisasiehardeware, grendelings en ingebruiknemingstoetse; ’n outomatiese aansitsein alleen is onvoldoende.
Vinnige oorskakeling moet die werklike produksietoerusting beskerm
Die voorlopige toerustinglyste meld omskakeling binne minder as 20 millisekondes. Behandel dit as ’n toerustingspesifikasie wat in die volledige installasie geverifieer moet word, nie as ’n onvoorwaardelike belofte van geen onderbreking nie.
’n Produksiebeheerder, kontaktor of sensitiewe elektroniese toestel kan anders as ’n resistiewe toetslas reageer. Die aanvaardingstoets behoort dus verteenwoordigende produksietoerusting en die veeleisendste ooreengekome bedryfscenario in te sluit.
Bevestig 415 V-versoenbaarheid in sowel netwerkgekoppelde as afnetmodusse. Die houerlys gee ’n netwerkspanningsreeks wat 415 V insluit, maar noem 400 V as die nominale afnetuitset. Net so behoort die kragopwekker se kVA nie as uitruilbaar met kW behandel te word nie.
Die tweehouerontwerp vereis ook gekoördineerde parallelbedryf en ’n behoorlik gegradeerde gemeenskaplike koppelvlak. Twee afsonderlike naamplate vorm nie op hul eie ’n volledige 1 MW-mikronetwerk nie.
Bou die sakegrondslag op meetbare besparings
Berging kan waarde skep deur minder dieselbedryf, beter benutting van beskikbare sonkrag, minder ontwrigtende herbeginne en tariefgebaseerde energiebestuur waar toepaslik.
’n Praktiese berekening is:
Jaarlikse netto voordeel = vermyde dieselkoste + bykomende sonkragwaarde + geverifieerde elektrisiteitsbesparings + verdedigbare stilstandbesparings − bykomende bedryfskoste.
Vermy om dieselfde vervangde energie twee keer te tel. Gebruik die kragopwekker se brandstofrekords, lasprofiele, tariewe, onderbrekingsgeskiedenis en onderhoudskoste. Sluit laaiverliese, dienswerk en aannames oor uiteindelike batteryvervanging in.
Die aanbieding se vermindering van 30%–50% in diesellooptyd is nie ’n gemete resultaat vir hierdie terreine nie. Die haalbare vermindering vereis ’n aansturingsimulasie en ’n ooreengekome basislyn. KRL se ROI-berekeningsgids vir kommersiële energieberging kan help om die vergelyking voor beleggingsgoedkeuring te struktureer.
Veiligheid, installasie en ’n duidelike leweringsomvang
Die gedetailleerde toerustinglyste spesifiseer IP54 vir die gelyste samestelle. Die kleiner batteryopstelling is lugverkoel. Moenie generiese IP66- of vloeistofverkoelingsaansprake in die plek van hierdie projekspesifikasies stel nie.
Bevestig ventilasie, afgradering weens omgewingstemperatuur, dreinering, blootstelling aan oorstromings, fondasiekapasiteit, dienstoegang en brandbeskerming. Die groter toerustinglys gee ’n houerlengte van ongeveer 12.2 meter; dit behoort nie as ’n 20-voet-eenheid aangehaal te word nie.
Vra vir die sertifikate, vervoerdokumentasie en toetsverslae wat op die werklik verskafte modelle van toepassing is. Syfers vir sikluslewe hang van toetstoestande af en is nie gelykstaande aan ’n onvoorwaardelike waarborg vir dienslewe nie.
Die voorlopige toerustinglyste sluit aansluitkabels op die terrein uit. Die kommersiële aanbod behoort bekabeling, skakeltuig, siviele werke, beskerming, installasie, ingebruikneming, opleiding, onderdele en waarborgondersteuning afsonderlik te identifiseer. ’n Duidelike leweringsomvang help die klant om volledige geïnstalleerde oplossings eerder as onvolledige toerustingpryse te vergelyk.
Waarom hierdie projek met KRL Power bespreek?
KRL se waarde in hierdie navraag behoort deur ’n gekoördineerde voorstel getoon te word: die battery, PCS, omskakelingsopstelling, bestaande PV en kragopwekker moet as een stelsel werk.
Vra vir ’n lasgebaseerde toerustingaanbeveling, ’n ooreengekome enkellyndiagram, ’n bedryfsvolgorde en meetbare aanvaardingskriteria. Daardie lewerings maak ’n voorlopige kapasiteitskeuse ’n aankoopbesluit wat die fabriek kan beoordeel.
Gereelde vrae
V&A
Kan die stelsel ons bestaande daksonkrag hergebruik?
Waarborg 1,028 kWh twee uur teen 500 kW?
Is die 335 kW-omsetter genoeg vir ’n motorlas van 250 kW?
Sal die kragopwekker outomaties aansit en aansluit?
Kan ons met ’n 500 kW-stelsel begin en later uitbrei?
Hoeveel diesel sal ons bespaar?
Is hierdie konfigurasies standaardkatalogusprodukte?
Watter inligting is nodig vir ’n akkurate kwotasie?
Vra jou fabriekspesifieke konfigurasie aan
Begin met die produksielaste wat jy nie kan bekostig om te verloor nie. Vra ’n KRL-fabrieksrugsteunvoorstel aan met jou elektrisiteitsrekening, beskikbare elektriese tekeninge en lys van noodsaaklike laste. Vra saam vir die aanbevole konfigurasie, gelewerde-energiebasis, integrasieomvang en kommersiële kwotasie, sodat die aankoopbesluit die volledige werkende stelsel weerspieël.
Ingenieursgrondslag: twee verskafte voorlopige projekaanbiedings van Oktober 2026 en die verskafte beskrywing van bedryfstoestande. Dit is ’n voorgestelde toepassingsontleding, nie ’n gevallestudie van ’n installasie wat in bedryf gestel is nie. Berekeninge is illustratief; finale prestasie vereis ’n goedgekeurde toerustinglys en aanvaardingstoetse.